«Літо, до побачення, здрастуй, рідна школо!»
1 вересня - особливий день для школярів. З ноткою смутку за безтурботним літом, але з радісною зустріччю з однокласниками.
«День знань» - зворушливе свято для першокласників та їх батьків. Перший шкільний дзвоник, перший урок та перший крок в доросле життя.
Чому навчальний рік починається 1 вересня?
Те, що 1 вересня був особливим днем для наших предків, ми переконуємося, заглиблюючись в історію. У 325 році Костянтин Великий, римський імператор, на Першому Вселенському соборі вирішив починати новий рік саме 1 вересня.
Колись у Київській Русі рік починався у березні-квітні. Але у кінці XV століття початок року перенесли на 1 вересня. Усі школи в той час були при церквах, й навчальний рік починався також 1 вересня. Так тривало близько 200 років. Але у 1699 році Петро Перший, щоб не відрізнятися від Європи, переніс початок нового року на перше січня. Проте традиція розпочинати новий навчальний рік у вересні залишилася.
Свято «День знань», було засноване у 1984 році Верховною Радою СРСР. В Україні й у багатьох інших країнах, це свято відзначається й сьогодні разом з початком навчального року.
У Франції, Ірландії, Бельгії, Польщі, Чехії, Естонії, Литві, Угорщині та Словенії навчальний рік розпочинається, як і в Україні. А в Японії діти вчаться з квітня по березень наступного року. У Швеції навчальний рік починається з третього тижня серпня, а у Фінляндії з середини серпня. У США та Німеччині, немає єдиної чіткої дати початку навчального року, він встановлюється на рівні провінції, федеральної землі або штату.
До школи в п’ять, шість чи сім років?
В Україні до першого класу діти йдуть у повних шість років. А як у інших країнах?
- У чотири роки ідуть до школи діти у Північній Ірландії.
- У п’ять – в Англії, Шотландії, Вельсі, на Кіпрі та Мальті.
- У шість – в Австрії, Чехії, Данії, Франції, Німеччині, Греції, Угорщині, Норвегії, Ірландії, Італії, Нідерландах, Норвегії, Іспанії, Швейцарії, Туреччині та ін.
- У сім років – у Болгарії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Литві, Польщі, Сербії та Швеції.
Чи готова дитина до школи може визначити фахівець та батьки. Існує так званий “філіппінський” тест – коли дитина рукою через голову може дістати мочку вуха. Треба попросити дитину доторкнутися правою рукою до лівого вуха, провівши руку над головою. Малюк у 4-5 років не може цього зробити, а шестирічки переважно можуть .
Адаптація до школи в кожної дитини проходить по по-різному. Педагоги наголошують, важливо, щоб майбутній школяр відвідував садок, бо там дитина вчиться бути частиною колективу, загартовує імунітет. Діти, що не відвідували ДНЗ не вміють гратися та домовлятися з однокласниками, частіше хворіють.Першокласника потрібно підтримувати та всіляко заохочувати.
Кожен учень, не лише першокласник, потребує мотивації. Важливо, щоб дитина вчилася не задля оцінки. Знання й освіта - це незалежність й право вибору професії в майбутньому. Про це потрібно нагадувати дітям під час спільних сніданків та вечері.
Ми щиро вітаємо усіх учнів та батьків з початком навчального року та «Днем Знань». Хай новий навчальний рік буде легким та успішним.